Forum Balklar  

12-07 12:37 ZİYARETÇİ DEFTERİ > Yeni Fotolar (1)
11-03 12:19 ZİYARETÇİ DEFTERİ > Uyarı (1)
11-25 15:25 ZİYARETÇİ DEFTERİ > Bayram (1)
09-26 08:11 ZİYARETÇİ DEFTERİ > GELENEKSEL SÖYEMBİKE VE 1552 KAZAN ... (1)
09-19 20:22 ZİYARETÇİ DEFTERİ > BAYRAM (1)

  Yeni Eklenenler  

Köyümüzden Manzaralar > Köyümüz- Temmuz 2014 (2014-12-07)
Köyümüzden Manzaralar > Köyümüzün Baharda Görünüm... (2014-01-27)
Köylüler: Video - MP3 > Uraldaki Köylülerimiz (2009-02-17)
Makaleler > Qazannï saklauçïlarga jaki jö... (2008-07-31)
Makaleler > Törkiye: şeherler hem şehesler (2008-06-27)

   Yeni Linkler:  

   Son Yorumlar  

Haber #114 (nurahmet, 02-13)
Haber #110 (cantalip, 10-30)
Haber #111 (cantalip, 10-30)
Sayfa #77 (cengizhan.1965, 12-29)
Haber #103 (cengizhan.1965, 06-22)
Haber #91 (cengizhan.1965, 03-08)
Haber #17 (iştebu iştebu başkald, 03-03)
Haber #87 (cengizhan.1965, 03-01)
Haber #87 (cengizhan.1965, 03-01)
Haber #88 (İsimsiz, 02-28)

   Anketler  

Yok


 • Türkiye'den Tataristan'a İlk Cumhurbaşkanı Ziyareti
  Haberler   by admin

   
  (Video İçin Tıklayınız) Rusya'ya ilk kez devlet ziyareti gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün Rusya'ya bağlı özerk cumhuriyet Tataristan'a gitti. Gül, burada da Rusya'da olduğu gibi devlet töreniyle karşılandı. Karşılamada Tataristan Cumhurbaşkanı Mintimer Şeymiyev de hazır bulundu.    

  Abdullah Gül, Türkiye'den Tataristan'a ilk kez cumhurbaşkanı düzeyinde bir ziyaret gerçekleştirerek tarihe geçti. Cumhurbaşkanı Gül'e havalimanında en yüksek değerdeki misafirlere ikram edilen ekmek, tuz ve milli Tatar tatlısı çakçak ikram edildi. Başkent Kazan'da gerçekleştirilen Tatar-Türk İş Forumu'nun açılışına katılan Gül, burada bir konuşma yaptı.

  Tataristan Cumhurbaşkanı Şaymiyev'in gerek Sovyet döneminde gerekse şimdi önemli siyasi roller üstlendiğine dikkat çeken Gül, "Bir zamanlar ne sizin bizden ne de bizim sizden haberimiz vardı. Artık dünya değişti. İlişkiler gelişiyor. Kardeşler birbirini buluyor. Her alanda yeni işbirlikleri kuruluyor." diye konuştu.

  Tataristan'ın iş hayatıyla ilgili kendisine kapsamlı bilgiler aktarıldığını söyleyen Gül, Tataristan'ın ağır sanayisinin Rusya ekonomisi içinde önemli yer tuttuğunu, dünya ekonomisiyle de ne kadar ilişkili olduğunu bir kez daha gördüğünü belirtti. Gül, "Bu başarılar Türkiye için büyük sevinç kaynağıdır." dedi. Alabuga serbest ticaret bölgesindeki Türk yatırımlarının Tataristan'a duyulan güvenin göstergesi olduğuna işaret eden Gül, Şeymiyev ile yaptıkları konuşmada, yatırımları teşvik etme konusunda mutabık kaldıklarını aktardı.

  Cumhurbaşkanı Gül, işadamlarına, "Daha çok iş yapın. Ortak hedefler peşinde koşun. Sadece sanayi ve inşaat alanında değil, her alanda..." diye seslendi. Üniversitelere ve bilim kuruluşlarına da Tataristan'daki kurumlarla yakın ilişki kurma çağrısı yapan Gül, Tataristan'ın kültür tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, karşılıklı kültürel faaliyetlerin geliştirilmesinin önemini vurguladı.

  Gümrük sorunlarını gidermek için Rus yönetimi kararlı
  Türkiye ile Tataristan arasında 2002 yılında 27 milyon dolar olan ticaret hacminin 2008 yılında 3 milyar dolara ulaştığına dikkati çeken Gül, "5 yıllık süreçte bu, inanılmaz bir artış. Bunun devam edeceğine inanıyorum." dedi. Moskova'daki temasları çerçevesinde Türkiye ile Rusya arasındaki ticareti kolaylaştırma yönünde çeşitli çalışmalar yapıldığını aktaran Gül, özellikle gümrüklerdeki zorlukların giderilmesi konusunda Rus yönetiminin kararlı bir tavır sergilediğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül'ün konuşmasının ardından Şaymiyev ayağa kalkarak Gül'e sarıldı.

  Hayrünnisa Gül, Tatar çocukların konserini dinledi
  Cumhurbaşkanı Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, Kul Şerif Camii'ni ve hemen yakınında bulunan Kazan Katedrali'ni ziyaret etti. Gül, "Farklı dinlerin barış içerisinde bir arada bulunması memnuniyet verici." dedi. Hayrünnisa Gül, daha sonra Kazan Hermitaj Müzesi'ne gitti. Burada, 'Çin'den Avrupa'ya İslam Sanatı' adlı sergiyi gezen Gül, 8-11 yaşlarındaki çocukların da konserini dinledi. Hayrünnisa Gül'e Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın eşi Zeynep Babacan da eşlik etti.

  Cumhurbaşkanı Gül'e Tataristan'da 'fahri doktora' unvanı verildi


   
  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e Kazan Devlet Üniversitesi'ce ''fahri doktora'' unvanı verildi. Cumhurbaşkanı Gül eşi Hayrünisa Gül ve Tataristan Cumhurbaşkanı Mintimer Şaymiyev ile Kazan Üniversitesi'ne gelişinde üniversite Rektörü Makzum Salahov tarafından kapıda karşılandı.

  Gül ve beraberindekiler, okula ellerinde Türk-Rus ve Tatar bayrakları taşıyan öğrencilerin alkışları arasında girdi. Bazı öğrencilerle bir süre Türkçe sohbet eden Gül, gençlerle anı fotoğrafı çektirdi.
  Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile üniversitenin müze kısmını ziyaret etti.

  Müzede, Kazan Üniversitesi'nde bir süre öğrenim gören, ancak daha sonra okuldan ayrılan Rus devlet adamı Lenin'e ait belgeleri inceleyen Gül, üniversitede geçmişte yapılan buluşlarla ilgili de yetkililerden bilgi aldı.

  Cumhurbaşkanı Gül'le beraberindekiler daha sonra fahri doktora törenine geçtiler.
  Kazan Üniversitesi rektörü Salahov, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ilgili kısa bilgiler verdi. Gül'ü ''önemli bir devlet ve bilim adamı'' olarak niteleyen Salahov, Gül'ün dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan İstanbul Üniversitesi'nden mezun olduğunu söyledi. Salahov, ''Cumhurbaşkanı Gül önemli bir bilim adamı ve politikacıdır. Bu sıfatıyla da Türkiye Cumhuriyeti'nin Gül'e bugünlerde çok ihtiyacı vardır'' dedi. Salahov, daha sonra Kazan Devlet Üniversitesi Yönetim Kurulu'nun aldığı karar uyarınca, 'bilim eğitim ve demokratik kurumların sağlamlaştırılması ve bilim kültür alanında uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi yönündeki katkıları'' dolayısıyla Gül'e fahri doktora unvanı verilmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.
  Rektör Salahov daha sonra Cumhurbaşkanı Gül'e fahri doktora unvanı diplomasını verdi.

  ''BENİM İÇİN BÜYÜK BİR BAHTİYARLIKTIR''
  Cumhurbaşkanı Gül de, Rusya Federasyonu'na yaptığı ziyaret çerçevesinde Tataristan Cumhuriyeti'nde dünyanın en meşhur üniversitelerinden biri olan Kazan Devlet Üniversitesi'nde bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. Gül, rektör, bilim adamları olmak üzere ve fahri doktora unvanı verilmesine karar verenlere teşekkür etti.

  Kazan Üniversitesi'nin ününü buraya gelmeden önce de bildiğini ancak bugün üniversitenin müzesini gezince, tarihi ve bilim adamlarının buluşları hakkında geniş bilgi alınca daha da etkilendiğini söyleyen Gül, ''Böyle bir üniversiteye sahip olduğunu için ne kadar gurur duysanız azdır'' dedi.

  Kazan Devlet Üniversitesi'nin sadece insanlık hizmetine sunulan bilimsel çalışmalarla değil, yetiştirdiği Lenin gibi devlet adamları ve Toltsoy gibi değerli edebiyatçılar açasından da önem taşıdığına işaret eden Gül, bugün de aynı şekilde üniversitenin prestijini koruduğunu vurguladı.
  Özellikle üniversitenin Psikoloji Bölümü'nde değerli psikologlar yetiştirildiğini bildiren Gül, Türkiye ile Tataristan arasındaki bilimsel ilişkilerin geçmişe dayandığını, 17. yüzyılda Osmanlı şehirlerinin Tatar bilim adamları için önemli merkezler konumunda olduğunu belirtti.

  Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş aşamasında da büyük Atatürk'ün en yakın arkadaşları arasında Tatar kökenli ilim adamları olduğuna dikkati çekerek, Atatürk'ün onların fikirlerinden yararlandığını söyledi.

  Prof. Dr. Yusuf Akçura'nın kültür konularında Atatürk'ün en değer verdiği kişilerin başında geldiğini ve yeni kurulan Tükiye Cumhuriyeti'nin kültür politikalarının oluşmasında, Atatürk'e danışmanlık yaptığını anlattı.

  Gül, Prof. Dr. Sadri Makzudi Arsal'ın da Türk Tarih kurumu ve Türk Dil Kurumu'nun kuruluşunda önemli roller oynamış, Türkiye'nin bu alandaki geleceğini şekillendirmiş, değerli bir Tatar bilim adamı olduğunu belirti.

  EĞİTİM VE BİLİM ALANINDA YAKIN İŞ BİRLİĞİ
  Bugün de eğitim ve belim araştırmaları konusunda yakın işbirliği içerisinde olunduğunu ifade eden Gül, Tatar gençlerinin Türk üniversitelerinde eğitim görmelerinden mutluluk duyduğunu dile getirdi.
  TÜBİTAK ile Rusya ve Tataristan'daki ilgili kurumlar arasında çalışmalar yürütüldüğünü ifade eden Gül, TÜBİTAK'ın karşılıklı araştırmaları teşvik için Tatar bilim adamlarına 16 yeni burs tahsis ettiğini kaydetti.

  ''Türkiye ile Rusya Federasyon ve Tataristan Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin her seviyede ileri gitmesinden kıvanç duyuyorum'' diyen Gül, ziyareti ile her alandaki ilişkilerin daha da geliştirileceğine inandığını söyledi.
  Üniversiteler ile bilim adamları arasındaki çalışmaların ilişkilerdeki önemine dikkati çeken Gül, ''Bir kez daha bana bu fahri doktora unvanını vermenizden duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Bunun benim için çok büyük manevi değeri vardır. Daima bunun kıymetini takdir edeceğim'' dedi.


  DAHA FAZLA BİLGİ VE FOTO İÇİN TIKLAYINIZ

  Yorumlar : (8)

Tm Balklar A / Balklar incele   Ariv